Monday, 31 December 2018

István Seregély, Hungarian Roman Catholic prelate, Died at 87

István Seregély was born on March 13, 1931, in Szombathely and died on December 31, 2018.

He was a Hungarian prelate of the Roman Catholic Church, who served as Archbishop of Eger from 5 June 1987 to 15 March 2007.

István Seregély began his religious investigations in the neighborhood theological college of Szombathely, yet after its conclusion, he went to the Central Seminary of Budapest (Latin: Seminarium Centrale).

He was appointed as a cleric by Sándor Kovács, the Bishop of Szombathely on 19 June 1955.

From 1956 to 1963, he was a minister in Gyöngyösfalu, Nyőgér, Bagod and Zalae

gerszeg, at that point from 1963 to 1974, Cathedral of the Visitation of Our Lady in Szombathely. He was made vicar of Kőszegszerdahely by Bishop Árpád Fábián in 1974.

He served in this situation until 1981.

All of four houses of worship, which had a place with his ward – the All Saints Church of Kőszegszerdahely, the St. Vitus Church of Velem, the St. Dwindle and Paul Church of Cák and the St. Martin Church of Kőszegdoroszló – were revamped.

István Seregély was vicar of Kőszeg from 1981 to 1987, and nine holy places were remodeled under his parsonage.

Pope John Paul II designated him Archbishop of Eger on 5 June 1987. He was sanctified as diocesan on 25 July by László Paskai at the Cathedral Basilica of St. John the Apostle.

His witticism was "Christus est by means of veritas et vita" ("Christ is the way, reality, and the life").

Seregély was President of the Hungarian Catholic Bishops' Conference somewhere in the range of 1990 and 2005, and all the while was likewise Grand Chancellor of the Pázmány Péter Catholic University from 1992 to 2005.

István Seregély filled in as Vice President of the Council of the Bishops' Conferences of Europe (CCEE) from 1993 to 2001.

István Seregély was granted Fraknói Vilmos Prize in 2005. After the arrangement of Csaba Ternyák as his successor, Seregély worked as biblical legislative leader of the Archdiocese of Eger since 15 March 2007.

At the point when Ternyák took the situation on 9 June, Seregély moved toward becoming ecclesiastical overseer emeritus.

Istavan Seregély passed away at 87 years old in a priest social home in Nyíregyháza.

No comments:

Post a comment